DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 16.03.2015 22:34:10 

Bezpečnost

Nový blok - dvojitým kliknutím zde zahájíte úpravu bloku...

Bezpečnost práce při práci na soustruhu

 

 

Dříve než přistoupíme k samotné činnosti, bychom si měli uvědomit rizika, která sebou každá práce přináší. Ne jinak je tomu i při praci na soustruzích.

Oděv: ošacení by nemělo být příliš volné, hrozilo nebezpečí zachycení rotující části stroje. Nejnebezpečnější je oblast kolem zklíčidla. Prsteny náramky, přívěšky, „plandavé“ naušnice, se doporučuje taktéž před započetím práce sundat. Vhodna je i pevna obuv, neboť při manipulaci s materiálem může dojít k vyklouznutí z ruky a noha často leží ve směru gravitace.

 

Vlasy: pokud máte dlouhé vlasy, je vhodné jejich zabezpečení. Dát si jich do culíku nemusí postačovat, vhodné je uschování pod pokrývku hlavy. Byla by škoda přijít o skalp hezkých pěstěných vlasů!

 

Oči: při práci lítají piliny kolem nás a ne vždy lze kontrolovat jejich směr. Minimálně pro hrubovací práce se doporučuje použití ochraných brýlí, lépe pak ochraného štítu (občas se uvolní kus kůry, nebo větší tříska).

Bríle je vhodné používat i při broušení nástrojů na elektrických bruskách, kde dochází k uvolnování brusných zrn v průběhu práce.

 

Dýchací cesty: při práci vznikaji jemné třisky a při broušení pak prachové částíce, jež jsou výřeny a vdechujeme je. Při práci používáme respirátory proti prachu. Na trhu jsou jednorázové polomaskové respirátory, polomaska s výměnnými filtry a celoobličejová maska.

 

Hluk: soustruch který je v dobrém technickém stavu nedosahuje hlučnosti, jež by měla poškodit náš sluch. Pro přípravu materiálu na jiných dřevoobráběcích strojích již ochrana sluchu je na místě.

 

Zdravotní stav: I když se soustruh neřadí ke zvlášt nebezpečným strojům, je třeba být stále pozorný. Únava nebo nemoc může snížit koncentraci na práci a tím i zvíšení rizika úrazu z nepozornosti!

 

Kryty: stroj by měl být vybaven kryty pohyblivích části.

 

Nezapomínejme na bezpečnost nejen svoji a i lidí, kteří sdílí, nebo mohou sdílet, váš pracovní prostor. Pozor je dobré dávat především na dobýhající stroje a naše ratolesti strkající prstíčky kam nemaj.

 

Opěrka: před spuštěním stroje zkontrolujeme, zda je výrobek řádně upnut. Zkusíme otočit materilem zda nenaráží do opěrky. Rychlost nastavíme podle upnutého předmětu. Pokud si nejsme jisti, raději volýme nižší rychlost. Poranění, v důsledku uvolnění obrobku nebo jeho části patří k nejčastějším poraněním při soustružení! (Pokud mame jakékoliv pochybnosti, nestojíme ve případné dráze uvolnění)

Opěrku si dáváme co nejblíže k soustruženému materiálu, při přestavování opěrky, zastavíme stroj. Stroj zastavujem i při měření průměru.

 

K poranění může dojít také při broušení výrobku a leštění. Pro tyto činnosti je vhodné odstranit opěrku a brousit jen ve směru otáčení,nikdy proti smyslu otáčení!

 

Postoj při soustružení: měl by být pevný, ne však strnulí. Pokud levou ruku držíme blíže soustruženého předmětu, měla by i levá noha být předsazena ve předu.

 

 

Základní bezpečnostní pokyny by měly být dodávány se soustruhem. Je Vhodné jich pozorně pročíst a dodržovat!